PDF Drukuj Email

PERSONA


PERSONA - to produkowany w Niemczech tester płodności, który poprzez pomiar poziomu hormonów w czasie cyklu określa okresy płodności i niepłodności. W skład zestawu wchodzi mały, podręczny monitorek oraz komplet pasków testowych, służących do mierzenia poziomu hormonów w porannym moczu. Monitor odczytuje poziom hormonów z paska, po czym oznajmia czerwonym lub zielonym światełkiem, czy kobieta ma dni płodne czy niepłodne. Ażeby uzyskać pełny obraz przebiegu cyklu od samego początku, należy w pierwszym miesiącu obserwacji dokonać szesnastu testów. Od drugiego cyklu wystarczy przeprowadzić osiem testów. Persona „zapamiętuje” wszystkie dokonane testy, co umożliwia indywidualną analizę przebiegu cyklu w każdym następnym miesiącu.


Aparat mierzy zmiany poziomu koncentracji hormonu LH w moczu i na bazie tych danych określa, kiedy rozpoczyna się i kończy faza płodna. Persona uwzględnia przy tym czas żywotności plemników oraz komórki jajowej.


Dla kogo przeznaczona jest persona?

Zanim użyjesz PERSONY, musisz mieć całkowitą pewność, że jest to właściwa dla Ciebie metoda wspomagająca NPR.

Nie możesz używać PERSONY, jeżeli:
- Twój cykl jest krótszy niż 23 dni;
- Twój cykl jest dłuższy niż 35 dni;
- masz objawy związane z przekwitaniem;
- karmisz piersią;
- stosujesz środki hormonalne, np.:
- antykoncepcję hormonalną,
- leki używane w leczeniu niepłodności,
- hormonalną terapię zastępczą:
- stosujesz jakiekolwiek inne środki, które mogą mieć wpływ na Twój cykl;
- przyjmujesz antybiotyki zawierające tetracykliny. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, czy antybiotyki, które przyjmujesz zawierają tetracykliny, powinnaś skonsultować się ze swoim lekarzem;
- cierpisz na zaburzenia czynności wątroby, nerek lub masz zespół policystycznych jajników;

W jakim stopniu można polegać na PERSONIE?
Żadna metoda planowania rodziny nie daje 100% pewności. Po przeprowadzeniu niezależnych prób badawczych stwierdzono, że PERSONA ma 94% skuteczności, jeżeli stosuje się ją, zgodnie z zaleceniami. Oznacza to, że gdyby 100 kobiet używało przez rok PERSONY, 6 z nich zaszłoby w ciążę, po współżyciu seksualnym w dniu oznaczonym Zielonym Światłem, w efekcie błędnego zidentyfikowania dni płodnych przez PERSONĘ. Skuteczność PERSONY zależy od powstrzymania współżycia we wszystkie "Czerwone" Dni.

Czy PERSONA jest odpowiednia do Twojego cyklu?
PERSONA jest odpowiednia dla Ciebie tylko wtedy, gdy Twój normalny cykl trwa od 23 do 35 dni. (Długość cyklu liczy się od pierwszego dnia miesiączki do dnia poprzedzającego rozpoczęcie kolejnej miesiączki).

Jeśli stosowałaś ostatnio lub obecnie stosujesz:
- hormonalne środki antykoncepcyjne, np. tabletkę, wewnątrzmaciczną wkładkę antykoncepcyjną uwalniającą hormony, implanty podskórne, zastrzyki,
- metody leczenia, które wpływają na Twój cykl (skonsultuj to ze swoim lekarzem).
Musisz poczekać do chwili, kiedy przestaniesz stosować antykoncepcję hormonalną lub zakończysz leczenie zalecone przez lekarza. Następnie MUSISZ POCZEKAĆ, aż będziesz po przynajmniej dwóch naturalnych, kolejnych cyklach, z których każdy będzie trwał od 23 do 35 dni, a Twoja trzecia miesiączka rozpocznie się przed zastosowaniem PERSONY. Ponieważ antykoncepcja hormonalna ma wpływ na Twój cykl, może będziesz musiała odczekać kilka miesięcy, zanim będziesz mogła stwierdzić, czy Twój naturalny cykl trwa od 23 do 35 dni. Jeżeli tego nie zrobisz, skuteczność PERSONY będzie w znacznym stopniu zmniejszona.


Jak działa Persona

Persona rozpoznaje początek fazy płodnej na podstawie oceny wzrostu stężenia E3G w moczu.

Uwolniony w jajniku pęcherzyk jajnikowy produkuje i wydziela estradiol, w efekcie rośnie jego stężenie we krwi przez kilka dni. Wzrost stężenia estradiolu jest stały do czasu osiągnięcia maksymalnej wartości, co na ogół ma miejsce na 24 godziny przed owulacją. Estradiol pobudza szyjkę macicy do produkcji wodnistego śluzu. Powstaje środowisko przyjazne dla plemników, dzięki czemu wydłuża się czas ich przeżycia w organizmie kobiety i zwiększa się szansa na dotarcie ich do komórki jajowej. W warunkach optymalnych plemniki mogą przeżyć w organizmie kobiety 2 – 3 dni, (zakres 3 – 5 dni), dłuższe przetrwanie należy do rzadkości.

Wydzielanie hormonu luteinizującego jest najlepszym wskaźnikiem zachodzącej owulacji. Dochodzi do niego średnio 24 – 36 godzin po osiągnięciu maksymalnego stężenia LH. Komórka jajowa po owulacji jest zdolna do zapłodnienia do 24 godzin. Długość okresu płodnego zależy więc od długości życia komórki jajowej i plemników.

PERSONA rozpoznaje początek fazy płodnej na podstawie oceny wzrostu stężenie E3G w moczu ( E3G jest głównym metabolitem estradiolu w moczu)
Koniec fazy płodnej jest wyliczany przez PERSONĘ na podstawie oceny wzrostu stężenia LH, po uwzględnieniu czasu, jaki musi upłynąć do rozpoczęcia owulacji oraz maksymalnej długości życia komórki jajowej.


Jak używać Persony

PERSONA jest bardzo łatwa w stosowaniu.

I.
Każdego dnia rano, zanim udasz się do toalety, ważne jest, żebyś sprawdziła Monitor w przedziale czasowym Okienka Testowego. Jeżeli pojawi się na nim Żółte Światło Testowe, musisz przeprowadzić test. Monitor sugeruje przeprowadzenie testu tylko w czasie określonym Okienkiem Testowym. Poza przedziałem czasowym Okienka Testowego Monitor nie powinien wyświetlać Żółtego Światła Testowego i nie wymaga włożenia Testera.
Ważne jest, by przeprowadzić WSZYSTKIE wymagane testy, aby dostarczyć Monitorowi kompletu informacji potrzebnych do zminimalizowania liczby "Czerwonych" Dni.


Jeżeli nie wykonasz jakiegoś testu, Monitor podejmie decyzję na podstawie dostępnych mu informacji, co może zwiększyć liczbę "Czerwonych" Dni w tym i w kolejnych cyklach.

II.
1.Wyjmij Tester z pudełka, rozerwij folię ochronną w miejscu, gdzie znajduje się rowek. Zauważ, że Tester jest od razu gotowy do użycia, więc nie zwlekaj.
2.Trzymaj końcówką absorbującą w dół, w strumieniu moczu trzy sekundy. Pozwoli to pobrać próbkę wystarczającą do przeprowadzenia badania.
3.Nadal trzymaj Tester w dół, zdejmij nasadkę z korpusu (patrz schemat budowy Testera w Instrukcji Obsługi Monitora), nałóż na końcówkę absorbującą. Wytrzyj nadmiar moczu z jego obudowy.
4.Włącz Monitor. Zanim umieścisz Tester w Szczelinie Testowej (patrz schemat budowy Monitora w Instrukcji Obsługi Monitora), poczekaj na zapalenie się Żółtego Światła Testowego. Koniecznie włóż Tester do Szczeliny w ciągu 15 minut od zamoczenia końcówki absorbującej. Jeśli przekroczysz ten czas musisz zrezygnować z przeprowadzenia testu
5.Trzymając Tester za nasadkę, ściętym rogiem w dół (a), włóż go w Szczelinę Testową (b), wprowadzając zdecydowanym ruchem, by przylegał płasko do dolnej powierzchni Szczeliny (c). Jeżeli poprawnie ulokowałaś Tester w Szczelinie
* to Żółte Światło Testowe będzie migać przez pięć minut. W tym czasie Monitor będzie interpretować informacje uzyskane z Testera. Następnie Żółte Światło Testowe zgaśnie.
6.Kiedy Żółte Światło Testowe przestanie migać, usuń Tester i WYRZUĆ GO (do śmieci). Monitor natychmiast wyświetli Czerwone albo Zielone Światło. Jeżeli Monitor sam się wyłączy, aby włączyć go ponownie, przyciśnij Przycisk Otwierający.**
*Jeżeli Tester zostanie umieszczony niewłaściwie, Żółte Światło Testowe nie będzie migać. Usuń Tester i po skontrolowaniu, że Żółte Światło Testowe świeci się nadal, umieć go ponownie w Szczelinie.
**Jeżeli włączysz Monitor wtedy, gdy Tester będzie nadal znajdował się w Szczelinie Testowej, na ekranie pojawi się symbol "Instrukcja 3". Wyjmij Tester, wtedy zapali się czerwone lub zielone okienko.

Pobrany mocz
Od czasu do czasu może zaistnieć potrzeba przeprowadzenia testu z oddanego wcześniej moczu, tj. wtedy, kiedy pierwszą porcję oddałaś w tym dniu przed okresem Okienka Testowego. Pamiętaj, musisz pobrać pierwszy mocz oddany tego dnia.
a. Pobierz mocz w czysty, suchy pojemnik i trzymaj w temperaturze pokojowej, dopóki nie będziesz gotowa przeprowadzić test. Jeżeli musiałabyś przechować mocz przez ponad 12 godzin, pomiń test.
b. Kiedy się zdecydujesz, zanurzaj w pobranej próbce moczu samą absorbującą końcówkę Testera przez 15 sekund (nie 3 sekundy).