PDF Drukuj Email

Koniec karmienia


Kiedy odstawia się dzieci od piersi? Jak kończy się karmienie naturalne dzieci? Te pytania są tak samo nurtujące, jak te dotyczące rozpoczęcia karmienia. Ale czy są równie jednoznaczne odpowiedzi?

1. Kiedy odstawia się dzieci od piersi?

Zakończenie karmienia nie powinno nastąpić zbyt wcześnie. W czasie, gdy dziecko uczy się spożywania pokarmów stałych, mleko matki będzie stanowić dużą część posiłków. Z czasem proporcje między mlekiem a innymi pokarmami zmieniają się.

Chociaż zawsze nasz pokarm jest wartościowy, to przychodzi czas, że przystawianie do piersi zaczyna zaspokajać głównie potrzeby emocjonalne dziecka. Górna granica wieku przystawiania dziecka do piersi nie została dokładnie określona. Obecnie lekarze powoli przekonują się do zaleceń WHO, że karmienie piersią dwuletniego lub starszego dziecka jest dla niego korzystne, szczególnie, gdy jest alergikiem.

Natomiast decyzja o tym, czy to my będziemy odstawiać dziecko, czy poczekamy aż ono do tego dojrzeje, zależy najczęściej od naszego podejścia do zakończenia karmienia.


2. Jak kończy się karmienie naturalne dzieci?

Naturalnie oczywiście! Zarówno dla mamy jak i dla dziecka. Odzwyczajanie dziecka od piersi rozpoczyna się w momencie podania mu pierwszego stałego pokarmu. Gdyby pierś zaspokajała tylko głód, to nauczenie dziecka spożywania pokarmów stałych byłoby dobrym momentem do zaprzestania podawania mu mleka matki. Nie jest to jednak takie proste, gdyż w mleku wciąż znajduje się wiele cennych składników, a dziecko zaspokaja przy piersi również inne potrzeby.