PDF Drukuj Email

Karmienie a praca


Obecnie wiele matek kontynuuje karmienie po powrocie do pracy, nawet na pełen etat. Najbardziej korzystna dla laktacji jest praca na część etatu, ale w każdym przypadku jej utrzymanie to kwestia motywacji i dobrej organizacji życia domowego. Dobrze jest porozmawiać o tym z osobą z poradni laktacyjnej. Dokładna analiza naszej sytuacji (może w pracy nie ma warunków na odciągnięcie pokarmu, a może nie radzimy sobie ze skutecznym odciąganiem), pomoże nam pokonać trudności i pozytywnie myśleć o rozstaniu z dzieckiem

Dopóki dziecko nie osiągnie wieku 6 - 8 miesięcy najważniejszą zasadą będzie opróżnianie piersi co 3-4 godziny, z jedną pięciogodzinną przerwą na dobę. Przysługujące przerwy w pracy wykorzystujemy na przystawienie dziecka lub odciąganie pokarmu. Jeśli tej zasady nie będziemy przestrzegać, laktacja może ulec zmniejszeniu. Gdy podczas naszej nieobecności, dziecko będzie już zjadało 1 - 2 posiłki z żywności uzupełniającej, nie musimy w tym czasie odciągać, ale czas pobytu w domu trzeba wykorzystać na częstsze karmienie.

Po powrocie do pracy należy być przygotowanym na to, że może zwiększyć się ilość nocnych karmień, ponieważ dziecko będzie potrzebowało bliższego kontaktu z matką. Bardzo przydaje się wtedy umiejętność karmienia w pozycji leżącej, która pozwoli nam na pełniejszy wypoczynek w nocy.

W dniach wolnych od pracy utrzymujemy naturalny rytm karmień, nie ograniczamy sztucznie dziecku piersi, dajmy sobie i dziecku nacieszyć się sobą. Zaplanujmy ten czas ze swoim maleństwem, próbujmy jak najwięcej rzeczy zrobić wspólnie. Może pójście do sklepu zajmie nam więcej czasu, ale będzie wspólnym doświadczeniem.

Jak podać dziecku nasz pokarm, aby nie nabrało "złych nawyków": gryzienie brodawki, nieefektywne ssanie, płytki uchwyt piersi?

Jest kilka sposobów innych niż z butelki polecanych przy karmieniu z piersi:

  • Łyżeczka od herbaty - jeśli dziecko jest małe (je niewielkie porcje) i nagle zgłodniało, lub jest na tyle duże, że można mu podać pokarm gęściejszy typu kaszka, zupa, deser.
  • Kubeczek do karmienia niemowląt - w ten sposób możemy podać większe objętości mleka.
  • Zestaw łyżeczki - jest to butelka, która zamiast smoczka ma miękką, sylikonową łyżeczkę, która po ściśnięciu palcami dozuje nam kolejne porcje pokarmu; nie trzeba odrywać łyżeczki od buzi dziecka, kiedy dziecko zliże porcję pokarmu z łyżeczki, nie ma przerw między jedną porcją a drugą, karmienie przebiega w sposób ciągły; jest to sposób łatwiej akceptowany np. przez babcie, które zostają z dzieckiem.
  • Sondą po palcu-sposób bardzo pomocny przy nauce prawidłowego ssania (kiedy butelka zaburzyła prawidłowy mechanizm ssania) lub w sporadycznych dokarmieniach u najmłodszych dzieci, kiedy nie radzą sobie z piciem z kubeczka lub łyżeczki.


Przy podawaniu niemowlęciu jedzenia pamiętajmy:

  • dziecko powinno być w pozycji półleżącej: na poduszkach, leżaczku, lub foteliku samochodowym,
  • podając pokarm sondą podajemy go tylko wtedy, gdy dziecko jest gotowe przełykać, to znaczy ssie,
  • podając mleko z łyżeczki lub kubeczka nachylamy naczynie tak, aby dziecko samo, jak kotek spijało pokarm języczkiem.


Nigdy nie wlewamy dziecku pokarmu do buzi!
Nieprzygotowane do przełknięcia może zachłysnąć się wlewanym pokarmem.